Read Comments

Sportbačių istorija

Kažkada juos vadino „adidasais“. Šiandien tai „sneakers‘ai“, arba mėgėjų vadinami „sneakerhead‘ai“.  Kalbama, žinoma, apie sportinius batus, kurie iš stadionų ir treniruočių salių išėjo į gatves ir tapo kasdiene avalyne. Pasinerkime į kelionę į praeitį ir įsitikinkime, kaip viskas prasidėjo ir kas lėmė, kad sportiniai batai tapo tokie populiarūs.

Prasidėjo nuo pado

Sportinių batų istorija glaudžiai siejasi su pirmo guminio pado atsiradimu. Šis išradimas priklauso Wait‘ui Webster‘iui, kuris pirmas užpatentavo tokio tipo padą 1832 metais. Tai buvo kertinis avalynės rinkos momentas.

Kitas svarbus įvykis – Joseph‘o William‘o Foster‘o įmonės įkūrimas. Tai atsitiko 1890 metais Boultone, Anglijoje.  Verta paminėti, kad įmonė buvo Reebok pamatas.

Guminis padas taip perkreipė rinką, kad tendencija galiausiai pasiekė Jungtines Valstijas, kur 1892 metais keli avalynės gamintojai įkūrė įmonę U.S. Rubber Company. Įdomu yra tai, kad už tų laikų batų padų vulkanizaciją buvo atsakinga įmonė, priklausanti Charles‘ui Goodyear‘ui, kuri šiandien yra padangų verslo magnatas.

Iš pradžių įmonė vadinosi Peds, tačiau po kelių metų pavadinimas buvo pakeistas į Keds ir toks jis išliko iki šių dienų. Oficialia „sneakers‘ų“ premjeros data yra laikomi 1917 metai, nes būtent tada batai su guminiu padu Jungtinėse Valstijose gavo tokį pavadinimą. Jis kilo iš angliško žodžio „sneak“, kuris reiškia „sėlintis“, kadangi batai su guminiu padu judant išleidžia ypatingai mažai garsų.

Guminio pado sėkmė

„Sneakers‘ai“ pradėjo pelnyti populiarumą visame pasaulyje, o jų gamintojai  skaičiavo milžiniškas pajamas, kas lėmė, jog rinkoje atsirado vis daugiau konkurentų. 1917 metais gimė Marquis‘o Convers‘o projektas, kuri sukūrė pirmus krepšiniui skirtus sportbačius – Converse All-Stars. Ši idėja tapo ypač garsi kai ją parėmė Charles‘as „Chuck‘as“ Taylor‘as, populiarus tų laikų krepšininkas. Converse batai tapo kultiniu modeliu ir iki šių dienių yra vieni populiariausių sportbačių istorijoje.

Sportbačių kolekcija Sizeer parduotuvėje – apžiūrėk.

Pasiekimai ir išskirskyrimas

Kai Jungtinėse Valstijose guminio pado batai pradėjo nešti žinomumą ir pinigus, Europoje veiksmai taip pat nerimo. 20-ais du broliai, Adolfas ir Rudolfas Dassler‘iai įkūrė batų fabriką – Gabruder Dassler Schuhfabrik. Taip gimė įmonė Adidas. Kaip įdomų faktą galima pridėti, kad legendinės trys juostelės, kuriomis dabar garsėja vokiečių gamintojo prekės, atsirado ne iš kūrėjų fantazijos, bet siekiant sustiprinti avalynės šoninę dalį. Broliams gerai sekėsi, tačiau 1948 metais dėl kilusio konflikto Rudolfas nusprendė nutraukti šeimos bendradarbiavimą ir pradėjo darbą su nuosavu projektu. Taip gimė įmonė Ruda, kuri šiandien visame pasaulyje yra žinoma kaip Puma.

Lenkiški sportbačiai

Sportinės avalynės istorijoje savo vaidmenį atliko ir Lenkija, kadangi tarpukariu tokius batus gamino įmonė Stomil. Šio gamintojo guminio pado batai rinkoje buvo prieinami iki 90-ųjų.

Nike pamatai

Didelę reikšmę sportbačių istorijoje turi Bill‘as Bowerman‘as, kuri iš pradžių importavo sportinę avalynę kartu su Phil‘u Knight‘u valdydamas įmonę Blue Ribbon Sports. Vėliau Bowerman‘as pats pradėjo projektuoti. Vienas svarbiausių jo išradimų tai „vaflinis“ padas, kuris atsirado Bowerman‘ui pasinaudojus žmonos vaflių keptuve ir idėjus ten gumos gabalą. Taip gimė padas, kuris pirmą kartą buvo panaudotas Otis‘o Davis‘o – Romos olimpinių žaidynių prizininko bėgimo bateliams.

1971 metais Blue Ribbon Sports išleido pirmus batus, pažymėtus logotipu, kurį šiandien atpažistame kaip Nike prekės ženklą.

XX amžiaus 80-ieji

80-ais svarbiausias buvo Nike ir garsaus NBA žaidėjo – Michael‘o Jordan‘o bendradarbiavimas, kuris lėmė krepšiniui skirtos avalynės –  Air Jordan serijos atsiradimą. Batai pelnė didžiulę sėkmę, ir nors Michael‘as Jordan‘as jau nustojo žaisti, Oregono koncernas tęsė serijos produkciją kasmet išleisdamas naujus modelius, kurie užkovoja viso pasaulio „sneakerheadų“ širdis.

Nuo guminio pado iki nepaprastos technologijos

Guminis padas buvo puikus išradimas, leidžiantis išplėsti avalynės rinką, tačiau tam tikru momentu konkurencija tapo tokia didelė, kad sportbačių gamintojai turėjo ieškoti vis naujų sprendimų, leidžiančių išsiskirti rinkoje ir skatinančių pirkti jų prekes. Taip atsirado, pavyzdžiui, Nike batai su Air Max sistema – specialia oro pagalvėle, užtikrinančia aukštą amortizacijos lygį. Puma išleido modelį Disc, kuris dėl specialios užsegimo sistemos palengvino bato pritaikymą prie kojos. Reebok sukūrė Pump technologiją, kuri leidžia pripompuoti liežuvį taip padidinant kojos stabilizaciją. Tokių technologijų atsiranda vis daugiau. Tik pagalvokite, kad viskas prasidėjo nuo guminio pado…

Tags:
Categories avalynė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Read previous post:
NMD pažymėtas spalis

Naujų NMD premjera? Kodėl gi ne. Praėjo metai nuo dienos, kai pasirodė pirmi nepaprastai madingi sportbačiai, o išskirtinio dizaino batai...

Close